Chancenkarte 2.0

Almanya’ya giriş kolaylaştırılıyor


Yeni düzenlemeler kademeli olarak yürürlüğe girecektir:

 

Kasım 2023'ten itibaren yeni:

Üniversite mezunu vasıflı işçiler için Almanya'ya göç olanakları, özellikle AB Mavi Kartı aracılığıyla genişleyecektir. Bu kapsamda maaş eşiklerinin düşürülmesi, uygun kişi grubunun genişletilmesi, meslek listesinin uzatılması ve aile birleşiminin basitleştirilmesi yer alıyor. Buna ek olarak, BT uzmanları, ilgili mesleki deneyime sahip olmaları koşuluyla, üniversite diploması olmadan AB Mavi Kartı alma imkanına sahiptir.

 

Gelecekte, mesleki eğitim veya akademik niteliklere sahip vasıflı işçiler, gerekliliklerin karşılanması koşuluyla ikamet izni almaya hak kazanacaktır. Ayrıca, nitelikli bir mesleki yeterliliğe veya üniversite diplomasına sahip vasıflı işçilerin, düzenlenmemiş sektörde nitelikli faaliyetler sürdürmelerine izin verilecektir. Burada, eğitim ve istihdam arasında doğrudan bir bağlantı gerekmemektedir. Buna ek olarak, profesyonel sürücülerin istihdamı kolaylaştırılacaktır.

 

Mart 2024'ten itibaren yeni:

Mesleki denklik için Almanya'ya giriş yapma ve uyum yeterliliklerine veya telafi edici önlemlere katılmanız halinde üç yıla kadar kalma imkanı yaratılacaktır. Bu süre zarfında haftada 20 saate kadar ikinci bir işte de çalışabilirsiniz.

 

Yeni denklik ortaklığıyla, ülkeye giriş yapmadan önce tüm denklik prosedürünü Almanya'da gerçekleştirebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra denklik başvurusunda bulunmayı ve prosedürü aktif olarak takip etmeyi taahhüt ediyorsunuz. Kalış başlangıçta bir yıl için mümkündür ve üç yıla kadar uzatılabilir. Buna ek olarak, yetkili kurumun denklik prosedüründe bir yeterlilik analizi önermesi halinde altı aya kadar giriş mümkündür.

 

Haziran 2024'ten itibaren yeni:

Üçüncü ülkelerden gelen kişiler, iş aramak için bir fırsat kartı ile Almanya'ya girme olanağına sahiptir. Mesleki yeterliliklerin tanınması burada bir rol oynayabilir. Tam denkliğe sahip vasıflı işçiler, başka gereklilikler olmaksızın fırsat kartı alacaktır. Diğerleri, eğitim gördükleri ülkede tanınan nitelikli bir meslek veya üniversite diplomasını kanıtlamak zorundadır. Alternatif olarak, belirli koşullar altında yurtdışındaki bir Alman Ticaret Odası'ndan alınan bir yeterlilik mümkündür. Dil becerileri (A1 CEFR seviyesinde Almanca veya B2 CEFR seviyesinde İngilizce) ve bir puan sistemine göre en az 6 puan gereklidir.

 

Diğer değişiklikler, bakım asistanlarının işgücü piyasasına erişimi, yabancı vasıflı işçiler için yerleşim izni, aile birleşiminin kolaylaştırılması ve öğrenci ve stajyerlerin istihdamı ile ilgilidir.

 

Whatsapp yolu ile bizlere ulaşabilirsiniz

+90 554 007 46 53
 • Türkiye
  Adalet Mah. Manas Blv. No. 39
  Folkart Towers - B Kule Kat 31 
  Bayraklı / İzmir
 • Almanya
  Edlmannsberg 18
  84095 Furth (Bayern, Almanya)
 • Bizi Arayın
  +90 554 007 46 53
 • Çalışma Saatleri
  Pazartesi - Cuma
  09:00 - 18:00
Sosyal Medya
Bizimle iletişime geçin

The Golden ekibi olarak, sizinle iletişim kurmaktan ve sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyarız. Üye olmadan da bize ulaşabilir, merak ettiğiniz konular hakkında bilgi alabilirsiniz. Profesyonel danışmanlarımız, size yardımcı olmak ve ihtiyaçlarınıza yönelik çözümler sunmak için burada. Size en kısa sürede geri dönüş yaparak, sizin için en iyi çözümü bulmak için çalışacağız.


Tasarım Badoworks