Chancenkarte Fırsatı

Almanya, AB dışından iş arayışında olanlara özel "Chancenkarte" sistemi ile işgücü göçünü kolaylaştırıyor. Detaylar ve avantajlar burada.

Almanya´da Koalisyon, AB dışı ülkelerden gelen kişiler için iş arama amacıyla Almanya'ya göçü, mevcut işgücü göçü olanaklarının yanı sıra "Chancenkarte" adı verilen bir sistemle sağlama planı yapıyor. Bu süre içinde kişinin kendi geçimini sağlayabilmesi gerekmektedir. Bir yönetmelikle belirli sayıda Chancenkarte kontenjanı belirlenebilir.

Chancenkarte başlangıçta bir yıl için geçerlidir ve kişi bir iş sözleşmesi veya nitelikli bir istihdam teklifi aldığında bir yıl daha uzatılabilir. Almanya'da tanınmış bir diploma sahibi olanlar hemen bir Chancenkarte için gereklilikleri yerine getirmiş olur. Aynı şekilde, iki yıllık mesleki eğitimi veya ana vatanlarında tanınmış bir üniversite diploması olan kişiler de bir Chancenkarte başvurusu yapabilir. Başvuru sahipleri, basit Almanca dil bilgisini (A1) kanıtlamalı ve belirli bir sistem doğrultusunda altı puan elde etmelidir. Bu puanlar, dil bilgisi, mesleki deneyim, yaş ve "Almanya ile bağlantı" kriterlerine göre verilir:

 • Alman standartlarına göre tanınmış yabancı bir meslek diploması, gerekirse ek bir nitelendirme gerektirse bile dört puan alır.

 • En az beş yıl mesleki deneyime veya "iyi Almanca dil bilgisine" sahip olanlar üç puan alır.

 • "Yeterli Almanca dil bilgisi" için B1 seviyesi, iki yıl mesleki deneyim ve 35 yaşın altındaki kişiler için iki puan verilir.

 • "Yeterli Almanca dil bilgisi", önceki Almanya'da yaşama (son beş yıl içinde en az altı ay),
  35 ile 40 yaş arasında olma,
  C1 seviyesinde İngilizce bilgisi,
  nitelikleri bir Engpassberuf'a (nitelikli işçi eksikliği bulunan meslek) uygun olanlar ve
  eşin de Chancenkarte kriterlerini karşılıyorsa bir puan alınır.


Lütfen unutmayın ki, kanun henüz yürürlüğe girmemiştir ve girdiğinde bile bizim adaylarımız için çok fazla değişiklik olmayacağını vurgulamaktayız.


Whatsapp yolu ile bizlere ulaşabilirsiniz

+90 554 007 46 53
 • Türkiye
  Adalet Mah. Manas Blv. No. 39
  Folkart Towers - B Kule Kat 31 
  Bayraklı / İzmir
 • Almanya
  Edlmannsberg 18
  84095 Furth (Bayern, Almanya)
 • Bizi Arayın
  +90 554 007 46 53
 • Çalışma Saatleri
  Pazartesi - Cuma
  09:00 - 18:00
Sosyal Medya
Bizimle iletişime geçin

The Golden ekibi olarak, sizinle iletişim kurmaktan ve sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyarız. Üye olmadan da bize ulaşabilir, merak ettiğiniz konular hakkında bilgi alabilirsiniz. Profesyonel danışmanlarımız, size yardımcı olmak ve ihtiyaçlarınıza yönelik çözümler sunmak için burada. Size en kısa sürede geri dönüş yaparak, sizin için en iyi çözümü bulmak için çalışacağız.


Tasarım Badoworks